English

Stavební povolení v roce 2020: na co se před stavbou domu připravit

Vše, co potřebujete vědět o stavebním povolení v roce 2020. Odpovíme na otázky, co všechno je třeba pro získání povolení obstarat, kdy postačí ohlášení stavby i jak dlouho celá agenda může trvat.

Stavební povolení v roce 2020: na co se před stavbou domu připravit

O bydlení ve vlastním domě sní mnoho rodin. Patříte mezi ně i vy? Pokud letos zvažujete zahájení výstavby, a ještě jste neabsolvovali „kolečko“ po úřadech, zpozorněte. Počítejte s tím, že potrvá několik měsíců, než od stavebního úřadu dostanete zelenou a budete moct poprvé kopnout do země. Proces žádosti o stavební povolení nebo ohlášení stavby zůstává i v roce 2020 stejný jako v minulosti. Na změnu stavebního zákona a s tím i zrychlení jednání úřadů si budeme muset ještě chvíli počkat.

Stavební úřad navštivte s předstihem

Zvažujete-li výstavbu rodinného domu a máte v plánu za tímto účelem pořídit pozemek, navštivte pro jistotu příslušný stavební úřad ještě před tím, než jej koupíte. Ověříte si reálnost vašeho stavebního záměru a dostanete upozornění na specifika výstavby v dané oblasti. S úřady tak začnete komunikovat s předstihem a předejdete zbytečným rozpakům.

Pozor na regulační podmínky pro zástavbu pozemku

Při návštěvě stavebního úřadu si ověřte, je-li konkrétní pozemek zastavitelný a jaké konkrétní regulace pro něj budou platit. Váš původní záměr totiž mohou překazit různé místní regulační podmínky a požadavky. Podmínky se mohou týkat například maximální výšky budovy, rozlohy domu, sklonu a barvy střechy, ale třeba i umístění obytných místností. Po návštěvě úřadu tak například zjistíte, že ačkoliv jste toužili po domě s rovnou zelenou střechou, budete muset zvolit klasickou sedlovou.

Se získáním stavebního povolení pomůže stavební firma

Pokud chcete stavbu svého budoucího rodinného domu svěřit do rukou stavební firmy, vybírejte ji s maximální pečlivostí. Stavební firma by měla mít s výstavbou rodinných domů bohaté zkušenosti a úzce spolupracovat i s projektanty. Solidní firma vás upozorní na možné problémy, které by při komunikaci s úřady mohly nastat, a doporučí nejvhodnější řešení.

Některé firmy nabízí i možnost obstarání veškeré agendy včetně získání stavebních povolení či ohlášení. Na pozoru by měli být také developeři, kteří pro své projekty hledají spolehlivé partnery. I naše stavební firma má s realizací staveb pro bydlení bohaté zkušenosti, které svým klientům předává i prostřednictvím odborných konzultací a poradenské činnosti.

Od roku 2020 platí nová pravidla pro výstavbu RD

Rozsáhlá novela stavebního zákona, která usnadní a urychlí schvalovací procesy, se teprve připravuje. Přesto od roku 2020 platí nová pravidla pro výstavbu domů, podle kterých je možné stavět jen budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Na tuto problematiku jsme se zaměřili v dřívějším článku. Pokud budete letos stavět, určitě si jej přečtěte.

V mnoha případech si vystačíte s ohlášením stavby

Při stavbě rodinného domu možná nebudete potřebovat stavební povolení, postačí vám jen ohlášení stavby. V takovém případě bude vyřizování na stavebním úřadě jednodušší a rychlejší, přesto budete muset doložit mnoho dokumentů a formulářů. Neobejdete se například bez souhlasu vlastníků sousedních pozemků a často musíte mít před ohlášením vydaný Územní souhlas nebo Rozhodnutí o umístění stavby. Zjednodušeně lze říct, že na ohlášení můžete postavit dům, který bude mít nejvýše jedno podzemní podlaží do hloubky 3 metrů, 2 nadzemní podlaží a podkroví.

I v roce 2020 si na povolení počkáte několik měsíců

Jak dlouho bude trvat vyřízení stavebního povolení nebo ohlášení? To vám bohužel neřekneme. Stavební povolení lze obvykle vyřídit během 4 až 5 měsíců, závisí však na mnoha okolnostech. Délku vyřizování ovlivňuje zejména počet orgánů, od kterých budete potřebovat razítko a souhlasné stanovisko. Může jít o správce sítí, památkáře, hygieniky, hasiče nebo odbor životního prostředí. Pokud si vystačíte s ohlášením stavby a máte všechny podklady zkompletované, stavební úřad vydá souhlas do 30 dnů od ohlášení.

V žebříčků 190 států světa je Česká republika v rychlosti vyřízení stavebního povolení na nelichotivém 157. místě. Podobně jako Česko si loni vedlo například Kosovo, Honduras, Burundi nebo Pobřeží slonoviny. Obrňte se proto trpělivostí. Jakmile povolení nebo souhlasné stanovisko k ohlášení získáte, budete zase o krok blíž k vysněnému bydlení.

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

BlogPublikováno 17.3.2020

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceRekonstrukce Kroměřížské nemocnice

Rekonstrukce Kroměřížské nemocnice

V jihovýchodní části areálu Kroměřížské nemocnice vznikla nová záchytná protialkoholní stanice. Její provoz se přesunul z původního druhého patra budovy A do přízemí rekonstruované budovy H, což je praktičtější při příjmu klientů.