English

Stavíte plot, bazén, nebo dílnu? Stavební povolení či ohlášení se vás týkat nemusí

Čeká vás realizace menší stavby? Ne vždy musíte na stavební úřad. Přečtěte si, které stavby můžete postavit bez stavebního povolení či územního souhlasu.

Stavíte plot, bazén, nebo dílnu? Stavební povolení či ohlášení se vás týkat nemusí

Jednání se stavebním úřadem patří na přední příčky žebříčku nejméně oblíbených povinností, které souvisejí s výstavbou nebo stavebními úpravami. Zákon však přímo jmenuje řadu staveb, do kterých se můžete pustit jak bez stavebního povolení, tak bez ohlášení stavby. Plánujete-li realizaci plotu, bazénu, skleníku či dílny, nebo vás čeká rekonstrukce staršího domu, možná se kontaktu s úředním šimlem úplně vyhnete. Musíte však splnit přesně daná pravidla. V opačném případě se bude jednat o černou stavbu, která vám může do budoucna přinést spoustu starostí. Na co si dát pozor a kdy můžete být v klidu? Čtěte dál.

Rekonstruujete? Na úřad možná nemusíte

Plánujete rekonstrukci domu nebo rekonstrukci bytu a lámete si hlavu, jestli se před zahájením prací vydat na stavební úřad? V případě stavebních prací závisí na jejich rozsahu, respektive na tom, do jaké míry ovlivní budoucí podobu stavby.

Pokud se při rekonstrukci obejdete bez zásahu do nosné konstrukce, změny vzhledu nebo způsobu užívání stavby, nebudete potřebovat ani stavební povolení, ani ohlášení stavby. Současně nesmí mít stavební úpravy negativní dopad na požární bezpečnost. Pokud však budete chtít například změnit barvu fasády, posunout okna, nebo zasáhnout do nosných stěn pro montáž posuvných dveří, bez návštěvy stavebního úřadu se neobejdete.

Malou kůlnu nebo dílnu postavíte i bez formalit

V případě malých objektů (dílen, kůlen, skladů, zahradních domků, přístřešků) záleží na velikosti a umístění. Pokud se chcete zcela vyhnout kontaktu se stavebním úřadem a postavit objekt bez jakýchkoliv formalit, musíte jej umístit na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci. Podle zákona můžete na takovém pozemku, např. při plánování zahrady, umístit stavbu do 25 m2 zastavěné plochy a do výšky 5 metrů s jedním nadzemním podlažím a podsklepením do hloubky až 3 metry.

U staveb do 25 m2, které neleží na pozemku rodinného domu nebo rekreačního objektu, platí podobné podmínky. Ani ty nevyžadují stavební povolení či ohlášení. V tomto případě se však návštěvě úřadu zcela nevyhnete. Budete totiž potřebovat rozhodnutí o umístění stavby, které je v územním řízení prvním krokem k povolení většiny staveb. 

Získání územního rozhodnutí bývá zpravidla rychlé a bezproblémové. Zákon však stanovuje další pravidla – musí jít o stavbu nepodsklepenou, bez obytných a pobytových místností, bez hygienických zařízení či vytápění. Máte-li například v plánu umístit do zahradní chatky i postel a příležitostně ji využívat k přespávání, budete potřebovat ohlášení stavby.

Bazén, skleník, plot a další drobné stavby

Majitelé rodinných domů často řeší, mohou-li na svém pozemku postavit zapuštěný bazén, aniž by o tom dali vědět místně příslušným úřadům. Dle stavebního zákona můžete na zastavěném stavebním pozemku rodinného domu nebo rekreačního objektu postavit bazén až do 40 m2 zastavěné plochy. Na úřad nemusíte vůbec, protože nepotřebujete ani ohlášení, ani územní rozhodnutí. Budete-li chtít postavit větší bazén, případně má-li být umístěný méně než 2 metry od hranice sousedního pozemku, na úřad musíte. V takovém případě bude stačit územní souhlas.

Staveb, na které se nevztahuje povinnost územního souhlasu, ohlášení či stavebního povolení, je mnohem více. Podrobně jsou vypsány v §79 odst. 2 zákona č. 183/2006 Sb. Patří mezi ně například:

  • Opěrné zdi do výšky 1 metr nebo oplocení do výšky 2 metry
  • Skleníky do 40 m2 a výšky maximálně 5 metrů
  • Cirkusové stany a scénické stavby pro film, divadlo nebo televizi
  • Prodejní stánky umístěné po dobu maximálně 30 dní
  • Povrchové rozvody nebo odvody vody na zemědělské půdě
  • Stožáry pro vlajky do výšky 8 metrů

I pro stavby bez povolení platí jasná pravidla

Je třeba zdůraznit, že i pro stavby, které lze umístit bez jakékoliv komunikace se stavebním úřadem, platí jasně daná pravidla. Všechny stavby musí být v souladu s platným územním plánem a musí respektovat požadavky stanovené příslušnými předpisy. Problematické je zejména umísťování staveb v nezastavěném území. Zde je možné umísťovat stavby pouze pro zemědělství, lesnictví apod.

Co to pro vás znamená v praxi? I když na stavbu malé dílny do rozlohy 25 m2 nepotřebujete ani územní souhlas, ani ohlášení, neznamená to, že ji můžete umístit všude. Při umístění do nezastavěného území, například na louku nebo zemědělskou půdu, byste mohli tvrdě narazit.

Černá stavba vždy nadělá více škody než užitku

Pokud si nejste zcela jisti, potřebujete-li k plánovanému stavebnímu záměru nějaké stanovisko, na stavební úřad se obraťte s dotazem. Pokud na svém pozemku postavíte černou stavbu (ať už vědomě, nebo nevědomě), riskujete velké problémy do budoucna. Černé stavby se nepromlčují, a tak mohou úřady zahájit řízení o jejich odstranění třeba i po mnoha letech nebo desetiletích.

Za realizaci černé stavby hrozí i vysoké pokuty. Za porušení povinnosti získat územní rozhodnutí nebo souhlas může úřad uložit pokutu až 500 000 Kč. Pustíte-li se do stavby bez potřebného stavebního povolení nebo ohlášení stavby, riskujete pokutu až 1 000 000 Kč. Fyzickým nepodnikajícím osobám lze uložit pokutu jen do 1 roku od realizace.

Naše stavební firma VW Wachal dbá na dodržování úředních formalit u všech realizovaných projektů. Máme za sebou stovky úspěšně dokončených realizací, při kterých jsme dbali jak na technickou, tak formální bezchybnost. Ozvěte se nám, rádi váš projekt dotáhneme do zdárného konce a pomůžeme vám překonat veškeré překážky ve formě byrokracie a papírování.

Zdroj fotografie: Depositphotos

BlogPublikováno 28.5.2020

Sdílejte článek

KariéraChcete u nás pracovat?

Jsme ryze česká firma a pozemní stavitelství je celý náš život. Máme bohaté zkušenosti, stabilní tým odborníků a naše provedení rekonstrukcí či nových moderních staveb je vždy naprosto precizní. Hotové dílo předáváme v krátkých dodacích lhůtách.

Chci u vás pracovat!

Vybraná referenceRekonstrukce městského plaveckého bazénu Rakovník

Rekonstrukce městského plaveckého bazénu Rakovník

Zbrusu nového aquaparku se se začátkem roku 2020 dočkali obyvatele Rakovníku. Místní plavecký areál byl v dlouhodobě nevyhovujícím technickém stavu. V průběhu posledních dvou let proto prošel kompletní rekonstrukcí a dostavbou. Změnili jsme dispozice, dostavěli…